MENU
component-ddb-728x90-v1-01-desktop

2018 Spring State Golf Tournament results

The Manhattan Christian boys and girls golf teams celebrate with their 2018 Class C state championship trophies.

The 2018 Spring State Golf Tournaments have wrapped up, and another Montana high school golf season is officially in the books.

Missoula’s Loyola Sacred Heart High School won a possible three out of four state championships at the Class B State Tournament at EagleRock Golf Course, claiming both team titles and an individual state champion.

The Loyola girls won their first state championship since 2011 and were led by senior Kylie Esh. The University of Montana signee won her second-straight individual title with a two-round score of 143.

Fellow Loyola senior Bucky Crippen won the boys individual championship with a two-day total of 142. The Loyola boys finished second in the team standings to Shelby by just two strokes.

Meanwhile, at Fairmont Hot Springs Resort, it was a clean sweep for the Manhattan Christian School in the Class C State Tournament. The Eagles won the boys and girls team titles, and boasted both individual state champions.

The Manhattan Christian girls repeated as Class C state champions, and were led by Jillian Frye. The junior won the girls individual title with a two-round score of 178.

The boys team also won the first-place trophy after finishing in second place at last year’s Class C State Tournament. The Eagles were led by freshman Caidin Hill, who held on to win the individual championship with a two-day total of 165.

Here is a list of the top performers in the individual and team standings from the 2018 Spring State Golf Tournaments.

Class B Boys Individual Results

1. Bucky Crippen, Missoula Loyola (142)

2. Peter Brown, Colstrip (150)

3. Josh Neth, Manhattan (151)

4. Dylan Beckman, Thompson Falls (155)

T5. Brock Whitted, Shelby (157)

T5. Blake Finn, Big Timber (157)

7. Cody Graveley, Townsend (159)

8. Ethan Brown, Thompson Falls (162)

9. Konner Flint, Baker (168)

T10. Jarek Shephard, Conrad (169)

T10. Jayce Griffith, Roundup (169)

T10. Brandon Schwers, Big Timber (169)

13. Kyle Vandenacre, Conrad (170)

T14. Aaron White, Shelby (171)

T14. Jarod Anderson, Shelby (171)

T14. Easton Hatfield, Townsend (171)

Class B Boys Team Results

1. Shelby (671)

2. Missoula Loyola (673)

3. Big Timber (680)

Class B Girls Individual Results

1. Kylie Esh, Missoula Loyola (143)

2. Katie Fagg, Missoula Loyola (155)

3. Abbey Aklestad, Shelby (171)

4. Olivia Hess, Columbus (175)

5. Skyler Martin, Shelby (178)

6. Bailey Johannes, Columbus (180)

7. Shainy Mack, Three Forks (181)

8. Madilyn Emter, Big Timber (183)

T9. Katie Bieler, Choteau (184)

T9. Brennan Larson, Roundup (184)

T11. Elsie Brown, Thompson Falls (185)

T11. Makayla Rowan, Three Forks (185)

13. Katie Friez, Forsyth (186)

14. Isadora Tomazeli, Missoula Loyola (187)

15. Kate Murack, Conrad (188)

Class B Girls Team Results

1. Missoula Loyola (690)

2. Shelby (733)

3. Three Forks (762)

Class C Boys Individual Results

1. Caidin Hill, Manhattan Christian (165)

2. Alex Schriver, Fairview (166)

3. Cullen Visser, Manhattan Christian (169)

T4. Troy Amsden, Broadus (170)

T4. Jacob Perius, Gardiner (170)

6. Sean Rehmer, Gardiner (173)

T7. Tucker Johnstone, Park City (174)

T7. Nick Scott, Great Falls Central (174)

9. Will Syverson, White Sulphur Springs (176)

T10. Tristen Johnstone, Park City (177)

T10. Caleb Bellach, Manhattan Christian (177)

T10. Talon Johnstone, Park City (177)

13. Jeremiah Paine, Westby/Grenora (178)

14. Ryan Scott, Fort Benton (180)

15. Teigan Isaacson, Centerville (181)

Class C Boys Team Results

1. Manhattan Christian (511)

2. Park City (525)

3. Gardiner (531)

Class C Girls Individual Results

1. Jillian Frye, Manhattan Christian (178)

2. Landri Paladichuk, Ennis (183)

3. Madison Wasson, Harlowton (188)

T4. Delaney Pruiett, Lone Peak (196)

T4. Hannah Schweitzer, Belt (196)

6. Carrie Hofer, Chinook (199)

7. Leotie Whitehead, Richey/Lambert (200)

8. Alexa VanDyken, Manhattan Christian (201)

9. Sarah Maynard, Lone Peak (203)

T10. Hallie Wangerin, Plentywood (206)

T10. ShaAnn Danelson, Scobey (206)

12. Maddie Liudahl, Manhattan Christian (209)

T13. Ashley MacLeod, Chinook (211)

T13. Jaelyn Vielleux, Fort Benton (211)

T13. Sahara Scott, Fort Benton (211)

Class C Girls Team Results

1. Manhattan Christian (588)

2. Harlowton (642)

3. Lone Peak (643)

close video ad
Unmutetoggle ad audio on off

Trending