MENU
component-ddb-728x90-v1-01-desktop

MSU men and women finish in top 5 at Big Sky Outdoor Championships

Montana State University junior distance runner Kelsi Lasota at the 2018 Big Sky Conference Outdoor Track and Field Championships. Photo courtesy of Andrew Pedersen and MSU Athletics.

The Montana State University track and field team had a great showing at the 2018 Big Sky Conference Outdoor Championships. The men’s team finished in third place, while the women’s team finished fourth.

The following is a list of Bobcat athletes who scored points at the Conference Championships. Those in bold won Big Sky medals.


MEN'S DECATHLON

Mason Storm, Sr., 2nd Place, 8 points (7,161 points)

Caleb Neth, So., 3rd Place, 6 points (6,749 points)

MEN'S SHOT PUT

Kyle Douglass, Sr., 2nd Place, 8 points (58 feet, 8 inches)

MEN'S POLE VAULT

Noah Martin, So., 4th Place, 5 points (15 feet, 5.5 inches)

MEN'S 3,000 METER STEEPLECHASE

Ty Mogan, Jr., 2nd Place, 8 points (9 minutes, 08.06 seconds)

Anthony Schmalz, Jr., 8th Place, 1 point (9 minutes, 39.40 seconds)

MEN'S JAVELIN THROW

Kade Van Elswyk, Fr., 8th Place, 1 point (185 feet, 2 inches)

MEN'S LONG JUMP

Alex Lewis, Jr., 4th Place, 5 points (24 feet, 0.75 inches)

MEN'S 10,000 METER RUN

Collin Buck, Fr., 7th Place, 2 points (31 minutes, 16.41 seconds)

MEN'S HAMMER THROW

Calvin Root, Sr., 1st Place, 10 points (197 feet, 4 inches)

MEN'S HIGH JUMP

Noah Martin, So., 3rd Place, 6 points (6 feet, 11 inches)

MEN'S DISCUS THROW

Kyle Douglass, Sr., 1st Place, 10 points (192 feet, 5 inches)

Alec Nehring, So., 5th Place, 4 points (169 feet)

MEN'S 4X100 METER RELAY

Alex Lewis, Jr.; Jadin Casey, Jr.; Parker Walton, Fr.; Mitch Horning, Sr. - 6th Place, 3 Points (41.96 seconds)

MEN'S 400 METER DASH

Jadin Casey, Jr., 5th Place, 4 Points (47.82 seconds)

MEN'S 800 METER RUN

Cameron Carroll, So., 4th Place, 5 Points (1 minute, 53.26 seconds)

Samuel Bloom, Jr., 6th Place, 3 Points (1 minute, 54.14 seconds)

Chris Bianchini, Fr., 7th Place, 2 Points (1 minute, 54.48 seconds)

MEN'S 400 METER HURDLES

Drake Schneider, Fr., 1st Place, 10 Points (52.57 seconds)

Christopher Lange, Sr., 2nd Place, 8 Points (52.77 seconds)

MEN'S 4X400 METER RELAY

Drake Schneider, Fr.; Christopher Lange, Sr.; Mitch Horning, Sr.; Jadin Casey, Jr. - 1st Place, 10 Points (3 minutes, 12.27 seconds)


WOMEN'S 3,000 METER STEEPLECHASE

Trisha Carlson, Fr., 2nd Place, 8 points (10 minutes, 32.56 seconds)

Layne Oliver, Jr., 5th Place, 4 points (10 minutes, 41.44 seconds)

Anna French, So., 8th Place, 1 point (10 minutes, 50.17 seconds)

WOMEN'S 10,000 METER RUN

Kelsi Lasota, Jr., 2nd Place, 8 points (35 minutes, 05.11 seconds)

Samantha Kelderman, Fr., 6th Place, 3 points (35 minutes, 25.34 seconds)

WOMEN'S POLE VAULT

Carter Theade, Sr., 8th Place, 1 point (11 feet, 8.5 inches)

WOMEN'S 4X100 METER RELAY

Courtney Stromme, Jr.; McKenna Ramsay, So.; Amanda Jaynes, Sr.; Morgan Evans, Fr. - 5th Place, 4 points (47.17 seconds)

WOMEN'S 100 METER HURDLES

Amanda Jaynes, Sr., 1st Place, 10 Points (13.66 seconds)

WOMEN'S 400 METER DASH

McKenna Ramsay, So., 4th Place, 5 Points (55.18 seconds)

WOMEN'S 400 METER HURDLES

Amanda Jaynes, Sr., 1st Place, 10 Points (58.27 seconds)

WOMEN'S JAVELIN THROW

Tiffany Shearman, Jr., 2nd Place, 8 Points (153 feet)

Celestia Hammond, Fr., 7th Place, 2 Points (141 feet, 11 inches)

WOMEN'S 5,000 METER RUN

Kelsi Lasota, Jr., 1st Place, 10 Points (16 minutes, 36.97 seconds)

WOMEN'S 4X400 METER RELAY

McKenna Ramsay, So.; Taylor Buschy, Sr.; Hailey Phillips, So.; Amanda Jaynes, Sr. - 6th Place, 3 Points (3 minutes, 51.55 seconds)

close video ad
Unmutetoggle ad audio on off

Trending